Sprawowanie dozoru inżynieryjno-technicznego nad pracownikami pracującymi w warunkach szczególnych, przy jednoczesnym wykonywaniu obowiązków biurowych kierownika, jest wykonywaniem pracy w szczególnych warunkach, uprawniającym do wcześniejszej emerytury.
Przedmiotem analizy niniejszego wywodu będzie ustalenie, czy osoba sprawująca kierownicze stanowisko w zakładzie, która poza dozorem inżynieryjno-technicznym wykonywała także prace biurowe, które polegały na rozliczeniu pracy akordowej pracowników oraz pisaniu raportów, co zabierało jej tylko niewielki fragment dnia pracy, a pozostały czas przebywała na terenie zakładu, przemieszczała się w jego granicach na różne stanowiska i nadzorowała pracowników, zaś na koniec dnia odbierała pracę i ją rozliczała, jest uprawniona do wcześniejszej emerytury z uwagi na pracę w warunkach szczególnych.
Analiza przedmiotu sprawy oraz aktualnego orzecznictwa pozawala stwierdzić, iż osoba sprawująca nadzór inżynieryjny nie musi stale przebywać na stanowiskach gdzie jest wykonywana praca w szczególnych warunkach. Ponoszenie odpowiedzialności za wykonywanie takiej pracy, w której każdy błąd techniczny może narazić na niebezpieczeństwo pracowników i inne osoby, musi być związana z prowadzeniem odpowiedniej dokumentacji i zostać uznane za wykonywanie pracy w warunkach szczególnych (SA Poznań, wyrok z dnia 09.01.2013r., sygn. akt III AUa 909/12). Stanowisko to znajduje potwierdzenie także w aktualnym orzecznictwie Sądu Najwyższego, stwierdzającym między innymi, że: „Czynności dozoru inżynieryjno-technicznego lub kontroli na oddziałach i wydziałach, w których zatrudnieni są pracownicy wykonujący pracę w warunkach szczególnych w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze (Dz. U. Nr 8, poz. 43 ze zm.) objęte w poz. 24 działu XIV wykazu A, stanowiącego załącznik do tego rozporządzenia, to czynności wykonywane w warunkach bezpośrednio narażających na szkodliwe dla zdrowia czynniki, a więc polegające na bezpośrednim dozorze i bezpośredniej kontroli procesu pracy na stanowiskach pracy wykonywanej w szczególnych warunkach.
Z treści Wykazu A, dział XIV, poz. 24, stanowiącym załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wynika, iż kontrola międzyoperacyjna, kontrola jakości produkcji i usług oraz dozór inżynieryjno-techniczny na oddziałach i wydziałach, w których jako podstawowe wykonywane są prace wymienione w wykazie jest pracą w szczególnych warunkach. Zauważyć przy tym trzeba, iż przepis ten wymaga, aby dozór inżynieryjno-techniczny był wykonywany na oddziałach i wydziałach, w których jako podstawowe wykonywane są prace wymienione w wykazie, nie wymaga zaś aby wszyscy pracownicy byli zatrudnieni w szczególnych warunkach (SA Kraków, wyrok z dnia 21.11.2016r., sygn. akt III AUa 1076/05). Zaznaczenia wymaga, iż wymienione w Wykazie prace muszą być wykonywane jako podstawowe, ale nie jedyne – aby nadzór inżynieryjno-techniczny nad nimi mógł być traktowany za prace w warunkach szkodliwych.