Osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu niejednokrotnie borykają się z trudami związanymi z orzeczonym na długie lata zakazem prowadzenia samochodu. Ten środek karny może okazać się szczególnie uciążliwy dla osób wykorzystujących samochód jako narzędzie do pracy, bądź tych mieszkających poza miastem.
Obecnie sądy skazując za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu obowiązane są do orzekania zakazu prowadzenia pojazdów na okres minimum trzech lat. Jako, że środek karny jest obligatoryjny ciężko się przed nim uchronić.
Istnieje jednak prawnie dopuszczalna możliwość skrócenia, nie tyle co samego zakazu prowadzenia pojazdów, lecz odczuwanych skutków tego zakazu. Na etapie wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów możliwe jest bowiem wystąpienie do właściwego sądu o taką modyfikację orzeczonego zakazu, że osoba wobec której został on orzeczony będzie miała możliwość prowadzenia samochodu.
Istnieją dwa warunki formalne doprowadzenia do takiego rozstrzygnięcia. Po pierwsze ubiegać się o jego zastosowanie można po upływie połowy okresu orzeczonego zakazu. Oznacza to, iż w przypadku większości ze skazanych będzie to okres 18 miesięcy, bowiem sądy nadal najczęściej orzekają o zakazie prowadzenia pojazdów na okres minimalny, czyli 3 lat. Należy także wziąć pod uwagę, iż przeważnie w wyroku sąd zalicza okres rzeczywistego stosowania środka na poczet kary, a zatem okres zakazu należy liczyć od dnia zatrzymania prawa jazdy, a nie od dnia wyroku.
Drugi z warunków to pozytywna ocena kryminologiczna, na którą składa się postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniające przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez skazanego nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Pozytywną ocenę kryminologiczną należy oprzeć o dowody przedstawiane w toku postępowania sądowego. Mogą to być np. opinia pochodząca od pracodawcy, promesa zatrudnienia na stanowisku związanym z koniecznością prowadzenia pojazdów, wykazanie istotnych indywidualnych cech ubiegającego się, które motywują przyszłego pracodawcę do zatrudnienia osoby, wobec której orzeczono zakaz. Źródłem dowodu może być wszystko, co przyczyni się do pozytywnej oceny skazanego, także wywiad środowiskowy przeprowadzony przez kuratora sądowego.
Po spełnieniu tych dwóch formalnych przesłanek orzeczenia o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów w formie zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową można wystąpić do sądu ze stosownym wnioskiem, który należy odpowiednio umotywować, podeprzeć prawnie i przedstawić właściwe i wiarygodne dowody, na podstawie których finalnie sąd podejmie decyzję.
Takie rozwiązanie jest dla wielu osób wybawieniem i niejednokrotnie otwiera drogę do normalnego życia i zarobkowania. Osoba, wobec której zakaz prowadzenia pojazdów zamieniono na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, po zainstalowaniu w swoim pojeździe odpowiedniego urządzenia może swobodnie prowadzić auto, mimo trwania zakazu.
Kancelaria wspiera swoich Klientów i prowadzi sprawy zarówno karne dotyczące odpowiedzialności za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu, jak i przeprowadza ich przez proces finalnie kończący się możliwością zastosowania blokady alkoholowej w toku postępowania wykonawczego.