Ustawa nie definiuje pojęcia koncesji, zatem brak definicji legalnej tego pojęcia. W doktrynie powszechnie przyjmuje się, iż koncesja stanowi indywidualny akt administracyjny uchylający zakaz swobodnego podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w danej dziedzinie i tym samym dopuszczający adresata tego aktu (koncesjonariusza) do legalnego wykonywania takiej działalności. Do tego koncesja jest aktem o charakterze konstytutywnym i osobistym. Daje osobie ją posiadającej określone prawa, skuteczne wobec osób trzecich oraz wobec organu administracji publicznej.
Jakkolwiek sporna jest kwestia możliwości przeniesienia koncesji na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego (k.c.), tj. przeniesienia łącznie z całym przedsiębiorstwem koncesjonariusza, tak bezspornym jest, iż transfer koncesji możliwy będzie na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Pojawia się pojęcie nie przeniesienia, a przejęcia koncesji w trybie łącznia spółek. Tym samym problem z przeniesieniem koncesji będzie dotykał częściej przedsiębiorców jednoosobowych, a niżeli spółek prawa handlowego.
Przepisy k.s.h. przewidują, iż w przypadku łączenia się spółek koncesja może przejść na następcę prawnego w ramach sukcesji uniwersalnej praw i obowiązków poprzednika, czyli spółki połączonej.
Koncesja traktowana jest jako uprawnienie administracyjnoprawne, a jako takie przechodzi na następcę w ramach owej sukcesji generalnej. Oczywiście są od tego wyjątki, lecz zasada jest jasna.
Na podstawie art. 494 § 2 k.s.h. na spółkę przejmującą albo spółkę nowo zawiązaną przechodzą z dniem połączenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej albo którejkolwiek ze spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej. Także należy mieć na uwadze czy przepis prawa, a także sama koncesja przyznana koncesjonariuszowi nie zawiera ograniczeń w zakresie jej zbywalności.
Jeśli zaś chodzi o przedsiębiorców jednoosobowych, to jak już wspomniałem istnieje spór co do możliwości przeniesienia koncesji posiadanej przez takiego przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, wraz ze zbyciem całego przedsiębiorstwa. W innym wypadku jest to wykluczone, albowiem koncesja jako administracyjny akt ma indywidualny charakter i dotyczy tylko tej osoby, której jej udzielono.
Co innego gdy przekształcimy przedsiębiorcę jednoosobowego w spółkę kapitałową. Wówczas, zgodnie z art. 584(1) przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu do rejestru (dzień przekształcenia). Dalszy przepis k.s.h. stanowi w art. 584(2) § 1, iż spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.
W § 2 czytamy, że spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.
Jeśli więc chcemy doprowadzić do przeniesienia koncesji powinniśmy skłonić się ku rozwiązaniom jakie przygotował dla nas ustawodawca w ramach kodeksu spółek i dla spółek.
Na marginesie należy zauważyć, iż przejęcie koncesji często będzie prowadzić do konieczności zmian w udzielonej koncesji, co może zostać uzależnione od przedstawienia określonych wyjaśnień i dokumentów oraz wykazania, iż nowy koncesjonariusz spełnia kryteria wykonywania działalności koncesjonowanej. Ustawodawca zagwarantował organowi koncesyjnemu możliwość cofnięcia koncesji lub zmiany jej zakresu, o czym należy zawsze pamiętać.